↫ Tillbaka till bloggen

Ny bok! Angarnssjöängen

En ny bok har precis getts ut som handlar om Angarnssjöängen i Vallentuna. Min hemmalokal som jag försöker besöka så mycket jag kan. Angarnssjöängen har sin tjusning under alla årstider. Men mest magiskt är det på våren när alla flyttfåglar som ska norr ut stannar en stund vid Angarnssjöängen för att vila och samla krafter för sin färd.

Jag har många fina stunder förknippade med denna oas, som vårdas av Länstyrelsen med stor hjälp av många ideela krafter i Angarnsgruppen.

Jag har några bilder med i boken.

 

En liten episod på Angarnssjöängen. Jag sitter vid grävlingholmen och iaktar en grågås som simmar runt. Plötsligt från ingenstans dyker en havsörn upp och rakt mot grågåsen. Panik utbryter. Grågåsen inser att den inte kommer att hinna flyga undan. Så den gör det enda den kan för att undkomma, den dyker. Och havsörnen inser att det inte är lönt att blöta ner sig och kanske bli skadad. Så den flyger vidare. Och grågåsen klarar sig denna gång med livet i behåll.

Havsörnen gör en lov, men då har grågåsen redan satt sig i säkerhet.

Och havsörnen flyger vidare för att söka efter nya offer.

Angarnsgruppen har en egen hemsida och finns även med en egen sida på Facebook.

https://www.angarngruppen.se/

Lite fler bilder från Angarnssjöängen

1 thought on “Ny bok! Angarnssjöängen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

tolv + ett =