↫ Tillbaka till bloggen

Heldag med båt i Östersjövik

Följ med på en båttur och samtidigt få kunskaper kring naturfotografering. Vi startar på morgonen med lite genomgång av utrustning och frågor kring inställningar.
Sedan tar vi oss ut och fotograferar fågellivet och landskapet. Hela tiden får du tips om olika motiv och hur de bäst fotograferas.

Sedan äter vi en gemensam lunch och tittar lite på de bilder du tagit.
Efter det ett nytt pass fram till eftermiddagen då vi återvänder och gör en summering. Här kan vi reda ut de frågor som uppkommer under dagen.
Rekommenderar långa telen runt 300-500 mm för fågel, 24-200 mm för landskap
Finns två möjligheter
De något kortare turerna 7-15 eller 11-19.
Eller långa turen 7-19.
Här av dig för pris och bokning.
Mötesplats meddelas vid bokning.
Denna tur är väderberoende!

För båtturen tar jag 2500 kr,  3000 kr för den långa turen.

För mer information
Fyll i intresseanmälan om du önskar boka!

Program:

Vi startar från Getryggen och kör ut vid Radön mot öarna Jämsten och Koholmarna. Det är två obebodda öar. Här brukar det cirkulera havsörnar, fiskgjuse och lärkfalk. Vid ett tillfälle har jag sett pilgrimsfalk på Koholmarna. Här spanar vi runt en stud. När vi känner oss färdiga kör vi söderut och in i viken nedanför Hörningsholms slott. Sedan fortsätter vi söderut mot stränderna norr om Skanssundet. Sedan är det dags för lunch på Skansundets taverna. Efter det styr vi rakt österut mot Kärringholmen som är en skarvö. Här fotar vi skarvar. Vi drar oss sedan österut mot Björkholmen och Granholmen. Här brukar det sitta havsörnar. Efter det sticker vi rakt norr ut och in i Kagghamrafjärden där vi kör runt och fotograferar fågellivet. När vi känner att vi är klara styr vi hemmåt mot Getryggen igen. Vi tar en fika och summerar dagen.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

4 + 6 =