↫ Tillbaka till bloggen

Några dagar på Öland

Denna gång blev det inte så mycket fågel som vi spanade efter utan orkidéer

Öland är Sveriges orkidéparadis – här finns fler arter än någon annanstans i landet, tack vare det unika kalkrika landskapet, öppna alvarmarker, lövängar och fuktiga kärr. I början av juni är många av dem i full blom!

Vi besökte några lokaler och fick se en rad av de arter som finns på Öland. Långtifrån alla men några blev det. Två lokaler besökte vi på dagen och en tidigt på morgonen innan solen gick upp. Så vi hade en fin upplevelse när solen visade sig i bakgrunden som ett djupt oranget klot. Det blev effektfullt mot blommorna.

Det blev och krypa ner på marken och med kameran mot marken försöka rikta objektivet upp mot orkidéen och samtidigt få den uppgående solen i bakgrunden.

Vi han även med ett besök till udden och lunden nere vid Ottenby. På vägen upp på östra sidan stannade vi för att fota orkidéer men här blev det istället storspov och rödspov som tog vår uppmärksamhet. Vi han naturligtvis några orkidéer också.

Slutligen gjorde vi ett besök vid Halltorps hage vid Ekerum är en mycket värdefull ädellövskog som innehåller flera gamla ekar och inslag av rena avenboksbestånd. Här finns också den sällsynta skalbaggen stora Ekoxen. Tyvärr såg vi ingen Ekoxe denna gång, men väl den sälsynta Ekbocken, men tyvärr var den död.


Den sällsynta Ekbocken, tyvärr död.


Nattviol, Flugblomster


Brudsporre, Johannesnycklar


Johannesnycklar, Krutbrännare

Johannesnycklar


Tvåblad, Brudsporre


Johannesnycklar, Grönyxne

 
Skogsnattviol, Johannesnycklar


Tvåblad


Storspov


Rödspov

 

1 thought on “Några dagar på Öland

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

19 + 2 =