↫ Tillbaka till bloggen

Vackra saker är vackra även i en usel värld

Det finns ögonblick när allt känns grått, när världen tycks kvävas av sina egna lögner, sin oro, sin smuts. Men mitt i allt det där – ett leende, ett löv som virvlar i vinden, ett stycke musik som får hjärtat att darra.

Vackra saker förlorar inte sitt värde för att de står i kontrast till mörkret. De blir snarare starkare. Tydligare.

Att kalla något vackert i en usel värld är ingen flykt – det är en form av motstånd. Det är att vägra låta det fula få sista ordet. Det är att minnas att människan, trots allt, fortfarande kan se, känna och skapa det som överstiger nuet.

Vackra saker är vackra även i en usel värld. Och kanske är det just därför de betyder så mycket.

Jag tycker det är viktigt att visa upp det sköna i naturen. Vi möts av så mycket negativ information genom olika medier, så att vi blir fullmatade av allt elände.

Naturligtvis är det bra att visa hur naturen skövlas och hur politiker struntar i skyddet av natur och djur. Jag brukar själv i en del föredrag visa hur det ser ut. Skövlade skogar, områden där människan har trängt ut vilda djur. Djur som levt tusentals år på dessa platser.

Men i kontrast till det måste vi ge människor hopp, visa att det finns helt sagolika platser i vårt land. Möten med djur och fåglar som är magiska. Underbara ögonblick som vi möter när vi är ute i naturen.

Hur man kan bli helt euforisk när man sitter helt ensam en tidig morgon vid en liten skogssjö med ett lompar simmandes framför sig. Detta ögonblick vill man ju förmedla, det är inte lätt att skapa den stämningen i en bild, men det är en verklig utmaning.

Här nedan visar jag lite av de bilder jag tycker att jag lyckats komma nära min vision om vackra bilder och magiska möten.


En liten flugsnappare flyger runt bland björkens blad och fångar något ätbart.


Den stolta storlommen simmar förbi mig en tidig morgon i maj.


Hägern dansar på isen vid Råstasjön i Solna.


Några svanar simmar förbi mig när det första solljuset tränger sig fram.


En skärfläcka letar efter något att äta vid Beijershamn på Öland.


Den lilla kattuggleungen har just lärt sig att flyga. Blir korta turer mellan grenarna.


Ett par alfåglar har morgongymnastik en tidig, tidig morgon i Båtsfjord Norge.


En magisk morgon vid Riisitunturi i Finland. Fantasin skenar lätt iväg.


En sen kväll vid Flatanger i Norge. Havet ligger helt stilla, det är vår båt som ger lite rörelse i vattnet.


Dimman ligger tät denna morgon med lomfamiljen simmandes framför mig. Magiskt.


Den lille flugsnapparen kretsar runt holken där honan ligger på ägg.


Lomparet glider förbi mig upplyst av en ljusstrimma.


Mäktigt när solen ligger bakom Kågekölholmen. Norra Bohuslän.


En fin kväll från altanen på huset vid Fjällvattnet, Härjedalen.


Tidig morgon från Grävlingholmen vid Angarnssjöängen.


Gammelskog på Gräsö som jag ”köpt” genom Naturarvet för att bevaras i all framtid.


En tidig majmorgon vid Angarnssjöängen.


Klockan 4 på morgonen i Umeåtrakten. Ett helt fantastiskt orrspel.


Den lilla kungsfiskaren spanar ner i vattnet efter något att äta. En sångsvan närmar sig sakta i bakgrunden.


Precis utflugna ur holken. Skönt att ha ett syskon när världen blivit så stor.


Magiskt vid Knuthöjdsmossen när natten går mot morgon.


Ett vackert par i Brunnsviken nära Stockholm.


Dimman ligger tät men berget i bakgrunden speglar sig i det stilla vattnet.

12 thoughts on “Vackra saker är vackra även i en usel värld

  1. Ja, Arne, ibland är det bra att få en påminnelse att allt i välden inte är eländigt och det visar du väldigt tydligt i dessa väldigt vackra bilder.

  2. Fantastiska bilder Arne! Jag håller med dig om det du säger. Vi behöver lite goda nyheter och vackra saker så att vi orkar ta oss fram och för att visa vad vi går miste om om vi bara fortsätter som vi gjort.

    // Jani

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

fem × 4 =