↫ Tillbaka till bloggen

Workshop Kungsörn

Nu i februari hade jag mitt första kombinerade workshop. Vi startade kl 9 med en genomgång av kamerans funktioner, en heldag i Täby där vi gick igenom de inställningar som är bra att ha vid Wildlife fotografering. Jag ger en rad tips om användbara inställningar. Vi hade många bra diskussioner hur man bäst ställer in kameran för att möta olika situationer ute i naturen.

På eftermiddagen åkte vi upp till gömslet, som denna gång var Wild Nordics gömsle i Järbo utanför Sandviken. Sara tog emot oss med sin härliga gästfrihet. Vi tog en kopp kaffe och började byta till lite varmare kläder, sen bar det av till gömslet som ligger inne i skogen, så först en kort biltur, sedan en promenad på 200 meter. Väl framme var det bara att installera oss. Sara instruerar hur allt fungerar med gasolvärme och gluggar mm. Gömslet är välutrustat med allt man kan tänkas behöva. Vi sätter upp vår utrustning sedan lite snack. Nu vara det skönt att krypa ner i sovsäckarna för några timmars sömn. Vid 4-tiden började det röra sig i sängen, det var Kim som var först uppe och satte på gasolkaminerna så vi andra hade varmt och skönt när vi gick upp en liten stund senare.

Ljuset kom vid halv 7-tiden och den första kungsörnen var på plats en halvtimme senare. Sedan följde havsörn, gråspett, domherrar och efter en stunds stillhet kom duvhöken och en havsörn. En riktigt fin gömslestund med massor av tillfällen till fotografering av både stillasittande örnar och flygande.

Tiden går fort när man har roligt, så vid 5-tiden kom Sara och knackade på. Vi hade SMS kontakt med Sara hela dagen och hon har också kamera utplacerad så hon var uppdaterad på vad vi varit med om.

Med på workshopen denna gång var Sture Nyberg, Kim Fochhammer och David Sundqvist. Ett härligt gäng.

Det var mycket olika objektiv som användes. Dessutom hade Kameradoktorn lånat ut ett antal som vi kunde använda.

Om du är intresserad att lära dig mer om din Nikon Z-kamera och fågelfotografering. Anmäl dig till någon av mina workshop.


Härligt gäng på plats. Från vänster David, jag, Sture och Kim.


Kungsörnen kom tidigt redan strax efter 7 på morgonen.


Mäktig fågel.


Tog med sig en bit mat och drog till annan plats.


Havsörnen satt länge i träden ovanför åteln, men vågade sig aldrig ner.


Kim i full koncentration.


Havsörnen flyger runt lite bland träden. Magiskt.


En fin gråspett var med oss största delen av dagen.


David prövar nya inställningar i sin kamera.


Duvhöken var hos oss en dryg halvtimme, så många bilder blev det.


En lite blyg havsörn försöker gömma sig bakom träden.


Härlig miljö i tallskogen framför gömslet.

4 thoughts on “Workshop Kungsörn

  1. Tack Arne för en väl genomförd kameraworkshop med efterföljande fotografering från gömsle!

    Korvstoppningen med mycket information gillade jag, alltid nya delar och funktioner att lära sig. Du kan dina kameror och förmedlade det på ett bra sätt. Har verkligen lärt mig bra saker!

    Sen blev ju fotograferingen från gömslet nära Kungsberget en riktig höjdare. Att få sitta och vänta på när duvhök, kungsörn, havsörn, gråspett, nötskrika och andra fåglar visar upp sitt skådespel går inte av för hackor. Det blir definitivt mer av den varan framöver.

    Även roligt att få lära känna dig och övriga deltagare bättre. Vi kommer ses på andra spännande aktiviteter framöver.

    Tack Arne!

    1. Tack för din fina kommentar. Det var riktigt roligt att lära känna dig och de andra. Ha det gott!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

17 − två =